Basketbol Faaliyetleri Yaş Kategorileri Açıklandı

0
6027

2017-2018 sezonu öncesinde Müsabaka Talimatı bugün (9 Ağustos 2017 Çarşamba) Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz sezon başında yaş grupları ile ilgili yapılan değişikliklerle ilgili olarak yapılan düzenlemeler Müsabaka Talimatı’nın 9. maddesinde yer alıyor.

Müsabaka Talimatı’nın 9. maddesi şu şekilde;

Basketbol Faaliyetleri kapsamındaki müsabakalar yaş kategorileri ile birbirinden ayrılır. Yaş kategorileri aşağıdaki şekildedir:

U 11 Minikler : 11 yaş ve altı grubu basketbolcular,
U 12 Minikler : 12 yaş grubu basketbolcular,
U 13 Küçükler : 13 yaş grubu basketbolcular,
U 14 Küçükler : 14 yaş grubu basketbolcular,
U 15 Yıldızlar : 15 yaş grubu basketbolcular,
U 16 Yıldızlar : 16 yaş grubu basketbolcular,
Gençler : 17 ve 18 yaş grubu basketbolcular,
Ümitler : 19, 20 ve 21 yaş grubu basketbolcular,
Büyükler : 22 ve daha büyük yaş grubu basketbolcular.

(2) Kategorilerde belirtilen yaş gruplarının hangi doğum tarihli basketbolculardan oluşacağı, her yıl için 1 Temmuz 30 Haziran tarihleri itibariyle basketbolcunun oynayacağı sezonun ikinci yılı esas alınır. (Örneğin 17 veya 18 yaşındaki bir basketbolcunun doğum yılı içinde bulunulan sezonun ikinci yılından 17 veya 18 çıkartılarak belirlenir ve bu basketbolcular ay ve gün dikkate alınmaksızın genç kategorisinde yer alabilirler.)

(3) Kategorilerde yer alabilecek basketbolcunun yaş belirlenmesinde doğum yılı esas alınıp ay, gün dikkate alınmaz. Basketbolcunun; yaşının düzeltilmesi halinde, düzeltmeden önceki yaşı esas alınarak oynayabileceği kategori belirlenir.

(4) Basketbolcular aşağıdaki haller dışında aynı gün içinde sadece bir kategoride müsabakaya katılabilirler:

a. Sözleşmeli basketbolcuların yer aldığı liglerde yer alan A takımında oynayan bir basketbolcu aynı gün içinde yaşının uygun olduğu kategoride oynayabilir.

b. Basketbolcular aynı gün içinde kulüp ve okul müsabakalarında yer alabilir.

c. TBF Yurtiçi Faaliyetleri kapsamında düzenlenen Bölge, Anadolu veya Türkiye Şampiyonaları programında bir takımın aynı günde iki müsabaka yapma hali bu kapsamda değerlendirilmez.

d. İkinci lisans kullanan 21 yaşını doldurmuş veya daha küçük yaştaki sözleşmeli Erkekler ve Kadınlar 1. Lig basketbolcuları, kulüplerinin mutabakata vardığı kendi kategorilerindeki bir 2. Lig veya Bölgesel Lig takımının aynı gün de olsa herhangi bir müsabakasında oynayabilirler.

KAYNAK : www.tbf.org.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here