Basketbol Gençler Ligi İle Sahne Gençlerin

0
4810

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun öncülüğünde “Sahne Gençlerin” sloganıyla kurulan Basketbol Gençler Ligi’nin tanıtım toplantısı 26 Eylül Salı günü Renaissance Polat İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmaları amacıyla kurduğu Basketbol Gençler Ligi’nin tanıtım toplantısı İstanbul’da düzenlendi.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun ev sahipliğinde, 26 Eylül Salı günü Renaissance Polat İstanbul Hotel’de yapılan Basketbol Gençler Ligi toplantısı; TBF ve kulüp yöneticilerinin yanı sıra, antrenörlerin, sporcuların ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Türk basketbolunun geleceğinin gençlerimizde olduğu inancıyla çıktığımız yolda bugün burada Basketbol Gençler Ligi’ni tanıtmaktan mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu “Geleceğimiz için, basketbol gelişim departmanımızı kurduk ve altyapılar ile kol kola çalışan bu departmanımızdan çözüm üretecek projeler çıkardık.
Basketbol Gencler Ligi_26092017_0001 (6)
Geçtiğimiz Nisan ayında tüm Süper Lig kulüplerimiz ile paylaştığımız, onların yorum ve katkılarını da alarak son haline getirdiğimiz bu yılın en önemli girişimlerinden biri olan Basketbol Gençler Ligi; oyuncu, antrenör, kulüpler ve federasyonumuz başta olmak üzere Türk basketbolunu tüm paydaşlarını büyük bir amaç için bir araya getiriyor.

Türk basketbolunun yeni 12 Dev Adamlarını yetiştirmek üzere ortaya koyduğumuz bu projenin Türk spor tarihinin en önemli başlangıçlarından biri olacağına inancım tam. Basketbol Gençler Ligi ile yeni yıldızları bulup Türk basketboluna kazandıracak bizler de onların yükselişini gururla izleyeceğiz. Bu projenin hayata geçmesinde büyük emek ve özveri ortaya koyan değerli çalışma arkadaşlarıma, kulüplerimize ve her aşamada bizden desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve devletimize teşekkür ederim. Basketbol Gençler Liginde mücadele edecek tüm takımlara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Basketbol Gençler Ligi’nin ayrıntılarını konuklara aktaran TBF CEO’su Ömer Onan konuşmasını “Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele edecek 20 takımın kaptanları bugün bizimle birlikte ve hepsinin gözlerindeki heyecanı görmek büyük bir mutluluk. Onlarla birlikte takımların baş antrenörleri, menajerleri de eminim aynı heyecanı paylaşmaktalar. Basketbol Gençler Ligi programının kusursuz bir sistemle başarıya ulaşacağına ve ülkemiz basketbolunda örnek olacak bir neslin kısa zamanda kendini göstereceğine inanıyoruz” sözleriyle tamamladı.
Basketbol Gencler Ligi_26092017_0001 (2)
Basketbol Gençler Ligi oyuncuları adına konuşma yapan Anadolu Efes Genç Takım Kaptanı, Milli Oyuncu Yiğitcan Saybir konuşmasında “Basketbol Gençler Ligi bizim için büyük bir fırsat. Bizden önceki abilerimiz Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan ve Kerem Tunçeri gibi hayalimizdeki takımların vazgeçilmez birer oyuncusu olacağız. Bize yeni bir geleceğin kapılarını açan Basketbol Federasyonu ve tüm antrenörlerimize tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Yeni sezonda tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim” dedi.

Basketbol Gençler Ligi tanıtım videosunu buradan indirebilirsiniz

Basketbol Gençler Ligi’nin ilk maçı 30 Eylül’de;
“Basketbol Gençler Ligi’ adıyla oynanacak olan BGL’de sezon; 30 Eylül – 01 Ekim tarihlerinde oynanacak 1. hafta maçlarıyla başlayacak.

30 Eylül
Bursa – Tofaş SS / TOFAŞ Spor Kulübü – Beşiktaş Jimnastik Kulübü
01 Ekim
İstanbul – Ahmet Cömert SS / Anadolu Efes – Darüşşafaka Basketbol
Ankara –  TED Ünv. Prof. Rüştü Yüce SS / TED Ankara Kolejliler – Yeşilgiresun Belediyespor
İzmir – Gelişim Koleji SS / Gelişim Koleji – İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü
Gaziantep – Şahinbey SS / Gaziantep Basketbol – Eskişehir Basket
Sakarya –  Sakarya SS / Sakarya Büyükşehir Basketbol – Demir İnşaat Büyükçekmece
Ankara – Ankara SS / Türk Telekom – Fenerbahçe Doğuş
Balıkesir – Banvit Kara Ali Acar SS / Banvit – Pınar Karşıyaka
İstanbul – Caferağa SS / Bahçeşehir Koleji – Trabzonspor
Uşak – Uşak Atatürk SS / Uşak Sportif – Galatasaray

Basketbol Gençler Ligi Hakkında
Basketbol Gençler Ligi on altı (16) Basketbol Süper Ligi ve katılım kriterlerini yerine getiren dört (4) takım ile birlikte toplamda yirmi (20) takımın katılımıyla oluşacaktır. 2017-2018 sezonunda Türkiye’nin on bir farklı şehir Basketbol Gençler Ligi maçlarına ev sahipliği yapacaktır.

Ligde yer alan takımların (il dışı) deplasman maçlarında yapacağı yol ve konaklama masraflarının tamamı TBF tarafından karşılanacaktır.
Basketbol Gencler Ligi_26092017_0001 (4)
Takım Kadroları
2017-2018 Basketbol Gençler Ligi Sezonunda lige katılmaya hak kazanan takımlar sezon boyunca kadrolarında 1999 doğumlu üç (3), 2000 ve/veya 2001 doğumlu on üç (13) oyuncu bulundurabilirler.

Basketbol Gençler Ligi’nde yer alan takımlar bu on altı (16) kişilik takım listesinde yukarıda belirtilen yaş grupları dışındaki hiçbir kategoriden sporcuyu kadrosunda tutamaz ve/veya sahaya çıkaramazlar. Ligde yer alan takımlar yabancı oyuncu oynatamazlar. Basketbol Gençler Ligi’ne katılacak takımlar resmi müsabakalarda en az on (10), en fazla on iki (12) sporcu ile sahada yer alabilecektir.

Teknik Ekip Yapısı
Basketbol Gençler Ligi’nde yer alacak olan takımların teknik ekibinin tamamı Türk olmak zorundadır.

2017-2018 sezonu boyunca TBF tarafından akredite edilmiş;
20 baş antrenör (A ve B Kategorisi antrenör lisansına sahip olan),
En az 40 yardımcı antrenör (En düşük D kategorisi antrenör lisansına sahip olan),
20 idari menajer,
20 kondisyoner,
20 masör,
20 malzeme sorumlusu kulüplerini Basketbol Gençler Ligi’nde temsil edeceklerdir.

Basketbol Gençler Ligi Grupları ve Formatı
Basketbol Gençler Ligi’nde 2017-2018 sezonunda yer alacak olan yirmi (20) takım, onarlı iki grup (A ve B Grupları) halinde Normal Sezon maçlarını oynayacaktır. Gruplarda yer alan takımlar şu kriterlere göre belirlenmiştir;

Takımların TBF 2016-2017 sezonu U18 Erkekler AA Türkiye Şampiyonası’na katılım durumu ve sırlamaları,

Takımların TBF 2016-2017 sezonu U18 Erkekler AA Türkiye Şampiyonası’na katılım sırası,
Kulüplerin coğrafi konumları.
Basketbol Gencler Ligi_26092017_0001 (7)
Basketbol Gençler Ligi Gelişim Programı Hakkında
Basketbol Gençler Ligi Oyuncu Gelişim Kampları
TBF, Gençler Ligi 2017-2018 sezonu sırasında genç oyuncuların tecrübe kazanmalarını sağlarken aynı zamanda onların bireysel basketbol yeteneklerinin gelişmesine de destek sağlayacak olan ‘’Basketbol Gençler Ligi Oyuncu Gelişim Kampları’’nı organize edecektir.

Sezon boyunca iki kere düzenlenecek olan kamplara Gençler Ligi’nde mücadele eden takımların kadrolarında bulunan oyuncular katılabileceklerdir. En çok gelişme gösteren oyuncuların davet edileceği kamplarda 40 oyuncu, 4 baş antrenör, 8 yardımcı antrenör, 4 kondisyoner, 4 yönetici, fizyoterapist, doktor, beslenme uzmanı ve masör yer alması planlanmaktadır. Altı gün sürmesi planlanan kamplarda oyuncuların oynadıkları pozisyonlara göre bireysel eksikleri dikkate alınarak antrenman programları hazırlanacaktır.

TBF Aile Sempozyumları
TBF Aile Sempozyumları Türkiye genelinde birçok farklı ilde düzenlenecektir. Alanında uzman konuşmacıların, yönetici, antrenör ve eski sporcuların katılacağı TBF-Aile Sempozyumları’nın öncelikli amacı ailelerin genç oyuncuların gelişim süreçleri üzerindeki etkilerini tartışmak olacaktır.

Kişisel Oyuncu Gelişim Eğitimleri
’Basketbol Gençler Ligi Oyuncu Gelişim Kampı’’nda yer almaya hak kazanan sporculara kamp boyunca sosyal medya kullanımı, spor psikolojisi (sporcu ve antrenör ilişkisi), sporcu beslenmesi gibi konularda eğitimler verilecektir. Eğitimlere katılan sporcular, alanında uzman eğitmenlerle kamptan sonraki belirli dönemlerde bir araya gelerek eğitim programına devam edeceklerdir. Bu eğitimler öncellikli olarak sporcuların profesyonel kariyerlerine ve spor sonrası hayatlarına hazırlamayı amaçlamaktadır.

Not: Bu ligde mücadele eden takımların teknik ekipleri ve MHK (Hakemler) üyeleri de TBF tarafından hazırlanacak eğitim seminerlerinde yer alacaklardır.

Kaynak : TBF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here