İBEL’e Katılacak Takımlar İçin Antrenör Zorunluluğu

0
1559

2017-18 sezonundan itibaren İBEL de dahil olmak üzere tüm kategorilerde resmi maçlarda takımın başında antrenör bulunması zorunluluğu getirilmiştir.

amatorbasketbol.com olarak İl Temsilcisi İnan Şefkatli ile yaptığımız görüşmede* bu kuralın İBEL’i de kapsadığı teyit edildi. Sahaya çıkacak antrenörün en az D kategorisi lisansa sahip olması gerektiği, antrenörün maça gelememesi durumunda görevi devralacak yardımcısının da bu durumda en az D kategorisi lisansa sahip olması gerektiğini öğrendik.

En az D kategorisi vizeli antrenör lisansı olan oyuncuların da sezon başında sahaya çıkış belgesi alarak antrenör – oyuncu olarak takımın başında sahaya çıkabilecekler.

amatorbasketbol.com olarak takımlara önerimiz: Sadece bir antrenör ile sezonu hükmen yenilgisiz tamamlamak pek olası görünmüyor. Takım kadrosunda en az D kategorisi bir de yardımcı antrenör bulundurmak gerekebilir. Antrenör lisanslı oyunculara da mutlaka sahaya çıkış belgesi çıkartılarak antrenörün gelememe durumlarına karşı tedbir alınmalı.

Basketbol Müsabaka Talimatı ilgili maddesi

MADDE 8 – MÜSABAKALARA KATILACAK ANTRENÖRLER

(l) Basketbol müsabakalanna katılacak takımlarda en az bir antrenörün görev yapması gereklidir. Sahada yer alan takımlann birinin veya her ikisinin başında en az bir görevli antrenör bulunmaması halinde müsabaka başlatılmaz ve antrenör bulunmayan takım veya takımların aleyhine müsabaka tatil edilir.

(2) Basketbol müsabakalannda antrenör ve yardımcı antrenör olarak görev yapacak kişilerin TBF Antrenör Talimatına uygun olarak antrenör belgesine sahip ve o sezon için vizesini yaptırmış olmaları ve ilgili talimatlarda belirtilen şartlan yerine getirmesi zorunludur.

* Kendi oynadığımız takımlar için İl Temsilcisi ile yapmış olduğumuz sözlü görüşmeye dayanmaktadır. Resmi bilgilendirme için resmi yazılı kaynaklar dikkate alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here