24 Temmuz 2021
Amatör Basketbol | Basketbol Haberleri | Büyük Erkekler Basketbol Ligi | Basketbol Sonuçları | Milli Takımlar | Altyapı | Spor Okulları
ALT YAPI LİGLERİ

İbrahim Kutluay: Genç Oyuncular Ciddi Rekabet Ortamlarında Kazanılır

Türk basketbolun önemli isimlerinden İbrahim Kutluay, Socrates Dergi Youtube sayfasında yayınlanan EuroStep programında önemli açıklamalarda bulundu.

Altyapılarda şu anda Euroleague seviyesinde oynayacak oyuncu olmadığını söyleyen Kutluay bu anlamda önemli değerlendirmelerde bulundu.

“YILDIZ OYUNCUYU FARKLI YETİŞTİRMEN LAZIM”

Fark yaratan oyuncu yetiştirmenin daha farklı olduğunu söyleyen İbrahim Kutluay “Bir kere şunu konuşmak lazım bu Euroleague seviyesinde, özellikle Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes gibi takımlarda bir genç oyuncunun altyapıdan çıkıp A takımda oynayabilmesi için bir kere üst düzey bir yetenek olması lazım. Şu anda mevcut kadrolarda böyle bir yetenek yok. Oyuncu kurucu, forvet vs. genel olarak böyle bir oyuncu yok. Altyapı ile ilgili konuşuyorum. Efes altyapısından gelip, Fenerbahçe altyapısından gelip Euroleague’de oynayacak oyuncu çıkartabilmek için altyapıda o oyuncuların koçun gözüne bakarak, koçun yönlendirmesiyle oynamaması, iki şut kaçırınca, iki pas hatası yapınca kenara gelmemesi lazım. Bu seviyede oyuncu yetişmez. Birbirine benzeyen birçok oyuncu yetişebilir ama yıldız oyuncu yetiştirmek istiyorsan, fark yaratan, Euroleague seviyesinde oynayabilecek bir oyuncu yetiştirmek istiyorsan onu farklı yetiştirmen lazım. Bizim dönemimizdeki gibi skorer, kendi pozisyonunu yaratacak, yaratıcı oyuncu yetiştirmek istiyorsan altyapılardaki bu yetiştirme tarzıyla olmaz. Bizden daha yetenekli, daha fizikli oyuncular var aslında. “ ifadelerini kullandı.

Altyapıdaki çalışma sistemlerine değinen Kutluay “O yüzden altyapıdaki çalışma sistemlerine gidiyorum. Sen altyapıda oynayan bir oyuncuyu sınırsız özgürlükle oynatmazsan, örneğin iki tane oyuncu seçtim; Alain ve İbrahim. Ben takımı bu oyuncular üzerine kuruyorum. Ben bu oyuncuları A Takıma çıkartıp, yıldız yapacağım mantığı olması lazım. Zaten 8 tane böyle oyuncu olmaz, seçeceksin 2-3 tane oyuncu. Bunlar ne yaparsa yapsın sahada kalacak. 30 top kullansın gün gelecek 25’ini sokacak, gün gelecek 8’ini sokacak. Top kaybedecek, hata yapacak, el üstünden atacak, tekrar atmaya devam edecek ki o yaratıcılığını kazansın. Kendi de görsün sadece antrenörün yönlendirmesi ile olmaz. Ben kendim gördüm birçok şeyi.” dedi.

“GENÇ OYUNCU HATA YAPSIN, TAKIMI O HATA YÜZÜNDEN KAYBETSİN”

Genç oyuncuların ciddi rekabet ortamlarında üst seviyeye geçebileceğini söyleyen Kutluay “Biz başkanından antrenörüne, oyuncusundan tribününe ya da basketbol yazarına kadar baştan aşağıya hatalıyız. Genç oyuncu oynatsın diye bas bas bağırırlar, başkan öyle der, yönetici bunu söyler, gazeteci bunu yazar. Herkes bunu dile getirir. Antrenör oynatır ama üç gün sonra antrenörü gönderirler. Genç oyuncu oynatır “Vay efendim o maçı kazanamadın” ” Vay efendim böyle yapmadın.” Bu oyuncular oturarak, sadece antrenman yaparak olmaz ki ya da Türkiye’deki 2-3 tane gazozuna oynanacak maçlarda bu oyuncular kazanılmaz ki! Bu oyuncular gerçekten ciddi rekabetlerde kazanılır. Oyuncuyu, Euroleague’de Fenerbahçe – Valencia maçında oynatacaksın ya da Efes – Zalgiris maçında oynatacaksın ki o seviyede oynadığını hissetsin hatayı da orada yapsın. Hata yapsın ve takım bunun yüzünden kaybetsin. Kaybederek görülebilir, kazanarak birçok şey görünmüyor. Bu oyuncunun yüzünden maç kaybedilecek buna razı mı kulüp? Antrenör razı mı? Arkasında durabilecek mi yönetim? Genç oyuncu oynat diyen insanlar bu oyuncular oynadığı zaman antrenörü suçlayıp, onun üzerinden yazılar yazıp, kamuoyu oluşturmaktan vazgeçecek mi? Bu hep beraber yapılabilecek bir şey. “ dedi.

Related posts

Aday Hakem ve Masa Görevlisi Kursları TBF Akademi’de Başlıyor

İlker Terzioğlu

Basketbol Okulları Birliği Yeni Üyelerini Bekliyor

İlker Terzioğlu

2020 – 2021 İstanbul Altyapılar Sezon Başı Toplantısı Yapıldı

İlker Terzioğlu

Leave a Comment